Hotelli- ja restoraniettevõtluse erialal õpid
looma unikaalseid, elamusrohkeid külalislahkuse teenuseid. Õppekava on loodud koostöös
Eesti Hotellide ja Restoranide Liiduga,
arvestades valdkonna kaasaegseid vajadusi.
Õppima on oodatud kõik toitlustus- või majutusettevõtete tulevased juhid ja karastunud praktikud, kes soovivad areneda spetsialistist juhiks ning saada väärtuslikke kontakte.
Kõik uurimistööd ja praktikad on võimalik siduda tööga. Nii saad luua suuremat väärtust oma ettevõttele või tööandjale ning samas rakendada varasemaid kogemusi ja oskuseid.
Sessioonõppe loengud toimuvad neljapäevast pühapäevani õppesessioonide kalendri järgi. Loengud toimuvad Tallinnas, Ülemiste City linnakus.
Eesti Ettevõtluskõrgkoolis Mainor saad õppida töö kõrvalt ning täiskasvanud õppija vajaduste järgi arendatud IT-lahendused loovad selleks täiusliku keskkonna. Meie vilistlaste ja varem teistes kõrgkoolides õppinud tudengite tagasiside põhjal saame kinnitada, et meil on Eesti parim töö kõrvalt õppimist toetav õppekorraldus. Õpe toimub neljapäevast pühapäevani õppesessioonide kalendri järgi, millele lisandub iseseisev töö ning erialane praktika.
Oleme 99% paberdokumentide vaba kõrgkool ning meie pidevalt arenev õppeinfosüsteem on pälvinud korduvalt rahvusvaheliste hindamiskomisjonide tunnustuse.
Õppemeetodite valikul lähtume põhimõttest, et teoreetilised teadmised peavad saama ka praktikas läbi proovitud. Selleks kasutame interaktiivseid õppemeetodeid ning probleemi- ja projektipõhist õpet.
Kõik meie õppekavad on hinnatud ja akrediteeritud rahvusvahelise hindamiskomisjoni poolt. London School of Economics esindaja poolt juhitud ekspertide komisjon tõi välja tugevustena õppe eluläheduse, õppekavade pideva arendamise, üliõpilaste ja kooli lähedase suhtluse ning tiheda koostöö tööandjatega.
Eesti Ettevõtluskõrgkoolis Mainor on võimalik kandideerida mitmetele erinevatele stipendiumidele ning vajaduspõhistele toetustele. Lisaks kasvab iga aastaga üliõpilaste arv, kelle kaugõpet rahastab tööandja. Kõrghariduse finantseerimine on töötajatele motiveeriv ja tihtilugu tööandjale odavam kui palgatõus või preemia.
Koostöös Eesti Hotellide ja Restoranide Liiduga anname igal kevadel välja stipendiumi, mille eesmärk on tunnustada häid õpitulemusi ja pühendumist, toetada eriala nähtavust ning tagada valdkonnale kvalifitseeritud järelkasv. Stipendium on mõeldud hotelli- ja restoraniettevõtluse eriala tudengitele ning selle rahaline väärtus on kuni 2000 eurot. Rohkem informatsiooni leiad stipendiumistatuudist.
Makseid saab teha kahel viisil:
Esimene võimalus on maksta kuu kaupa üheksas osas iga kuu 10. kuupäeval. Õppemaks on sel juhul 5380 € eurot aastas. Sügisel õpinguid alustanud üliõpilased tasuvad makseid septembrist maini ning talvel sisseastunud veebruarist juunini ja septembrist detsembrini.
Teine võimalus on maksta semestrite kaupa. Semestrimakse on 2460 eurot ning seega ühe õppeaasta tasu kokku 4920 eurot. Lisandub ühekordne õppeaasta alustamise tasu 400 eurot.
Ülemiste City ja Telia töötajatele ning meie kooli vilistlastele kehtib õppemaksusoodustus 10%.
Ülemiste City töötajatele ja Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor vilistlastele kehtib õppemaksu soodustus 10%.
EHRL liidu liikmetele ja töötajatele kehtib esimesel õppeaastal õppemaksu soodustus 10%.